Реализатори:
Биља, професор српског језика и књижевности
Весна, учитељица
Биља, учитељица

ПРИПРЕМА ЗА РАДИОНИЦУ
|
||||||||
Наставник |
Биљана Вуловић |
|||||||
Назив радионице |
Васкрс у Гружи |
|||||||
Избор теме радионице |
Срби су народ са богатом традицијом, који се, због различитих историјских околности суочавао са великим искушењима њеног очувања. Међутим, многи обичаји Срба су током дугог временског периода били изгубљени или потиснути. Колико је чување обичаја било значајно за заједницу говори и изрека “боље земљу продати, него обичај изгубити”. Повод за тему је долазећи празник. Наш крај је један од оних који лагано нестају, огњишта се гасе, ова радионица је допринос да се покаже лепота обичаја и не заборави традиција народа нашег краја. |
|||||||
Врста радионице |
o o Интегративна – међупредметна o |
|||||||
Време реализације |
19.4.2021. |
|||||||
Школа |
Основна школа „Свети Сава“, издвојено одељење у Барама |
|||||||
Организација радионице |
На нивоу:
|
|||||||
Циљ |
Проширивање знања о Васкрсу и подстицање ученика на очување народних обичаја. |
|||||||
Исходи |
Ученик ће бити у стању да;
|
|||||||
Облици рада |
Фронтални, рад у пару, групни. |
|||||||
Коришћене методе и модели рада |
Разговор, табела ЗЖН, размисли сам, размени у пару.... |
|||||||
Материјали |
Папир у боји, темпере, фломастери, дрвене боје, маказе, ролне, јаја, пластичне чаше и флаше, штрасеви, пресвучена жица... |
|||||||
Наставна средства |
Пројектор, платно, лаптоп. |
|||||||
Ресурси (експерти, локације) |
|
|||||||
Коришћени извори |
o o Интернет o |
|||||||
АКТИВНОСТИ НАСТАВНИКА |
АКТИВНОСТИ УЧЕНИКА
|
|||||||
Делимо ученике у групе пре званичног почетка радионице. |
Извлаче картице (на картицама су насликана јаја разних боја, иста боја- једна група, картице извлаче и седају за сто на ком се налази јаје у извученој боји ). |
|||||||
Добродошлица ученицима, упознавање са активностима. |
Слушају. |
|||||||
Покрећу асоцијацију (коначно решење Васкрс), објашњавају начин решавања. |
Слушају, договарају се у оквиру групе, износе своја мишљења. |
|||||||
|
|
|||||||
Деле материјал и усмеравају да саставе слагалицу од речи, усмеравају дискусију. |
Договарају се, објашњавају млађим
друговима, образложе и аргументују својим речима изреку „Боље земљу продати него обичаје изгубити!“ |
|||||||
Дају упутства групама за израду украса, помажу, додатно појашњавају.... |
Договарају се, деле задатке у групи (како би свако од њих имао неко задужење и радио),помажу млађим друговима, израђују украсе. |
|||||||
Усмеравају презентовање радова и процену. |
Презентују радове, процењују свој допринос групи, процењују рад своје групе и других група. |
|||||||
Објашњавају да ће попуњавање треће колоне у табели ЗЖН (научио сам), урадити на крају друге радионице о Васкрсу. |
Слушају и износе своја мишљења. |
|||||||
Делимо стикере и дајемо додатна упутства за попуњавање. |
На стикеру пишу своје утиске и шта би желели други пут да раде. |
|||||||
|
|
|||||||
ЕВАЛУАЦИЈА И РЕФЛЕКСИЈА
|
||||||||
Евалуација обухвата процену:
· Рефлексија о радионици:
|
||||||||
|
||||||||