уторак, 26. мај 2020.

Именице и придеви - утврђивање





Одеље
ње:
Други разред, издвојено одељење у Барама
Белешка о
реализацији (како се одвија реализација, да ли сте успоставили сарадњу са свим ученицима, да ли одговарају на постављене задатке)

Проценат обухваћених ученика:
Наста
вник:
Биљана Вуловић
Време и начин реализације:
25.5. – 29.5. 2020.
Настава се реализује видео позивима свакога дана од 9:00 до 11:30 са потребним паузама.



Пре-
дмет
 Наставна јединица и тип часа

Исходи
Ученик ће бити у стању да:
Активности наставника
Активности ученика 
Начин праћења напредовања и  постигнућа ученика
168.
Српски језик
25.5.
2020.
Именице и придеви - утврђивање
- користи придеве како би описао именицу.
- Усмеравам разговор о именцама и придевима.


-Саопштавам назив наставне јединице и заједно долазимо до тога шта ћемо данас радити.

-Диктирам текст за проширивање придевима:

 Љубивоје Ршумовић „Слобода“

Птица шета небом,
риба шета водом.

 Буба шета травом,
 а човек слободом.

Слобода је небо.
 Слобода је вода.
 Слобода је трава.
 Човек је слобода.

-Дајем упутство да прочитају текст и подвуку именице;











- Дајем упутство да препишу текст тако да уз сваку именицу додају по један одговарајући придев;

-Упореди текстове и уочите различите придеве које сте користили;

-Следећа активност је илустровање једног стиха из текста који су преписали. Водити рачуна да илустрација добро представља оно што се говори у песми, односно придеве које су користили.

-Усмеравам анализу илустрација.





-Подсећање: Шта смо данас научили... да ли смо остварили исходе...

-Домаћи задатак: Листа за само процену (налази се у прилогу уз план).

-Одговарају на питања, размењују мишљења, наводе примере.

-Слушају, уз моју помоћ одређују исходе и записују у свеску.


-Пишу текст, када га други пут прочитам проверавају да ли су добро записали.


















-Читају, подвлаче именице, потом проверавамо како су урадили (један ученик чита стих и именице у њему, остали проверавају, затим други ученик – други стих...)



-Пишу, договарају се, размењују мишљења.




-Читају, упоређују, дискутују, образлажу.


-Илуструју.















-Размењују фотографије радова, коментаришу, да ју сугестије...



-Износе своја мишљења.





- Питају уколико има нешто што није јасно..
Педагошка свеска (формати
вно праћење), продукти (фотографије радова, видео записи са часова, цртежи и све друго што ученици креирају).
Осам ученика су на видео позиву, посебно радим са  Маријом како би могла да оствари предвиђене исходе. Ученици у потпуности ,у складу са својим могућностима, одговарају на постављене задатке.
Обухваћеност ученика 100 %.




Критеријуми успеха (Како да знамо да ли смо били успешни)
Урадио задатак у потпуности
Делимично урадио задатак

Треба ми помоћ

Правилно идентификујем и подвлачим именице.



Правилно формулишем придеве.



Користим мање уобичајене придеве, не понављам исте.



Илустрација добро осликава текст на који се односи.



среда, 20. мај 2020.

Мере за време – час и минут - обрада - 2.разред



ЦИЉ
Усвајање знања о јединицама за мерење времена (час и минут) и уочавање њиховог међусобног односа. Вежбе у коришћењу  мерних инструмената (часовник).

ИСХОДИ
Ученик ће бити у стању да:

-именује делове часовника;
-зна шта показује велика, а шта мала казаљка на часовнику;
-зна да један сат има 60 минута;
- чита и запише време са часовника;
- користи јединице за време у једноставним ситуацијама.


АКТИВНОСТИ НАСТАВНИКА И УЧЕНИКА

-Дајем упутства и усмеравам израду Мапе ума МЕРЕЊЕ ВРЕМЕНА.
Раде Мапу ума – уради сам, размени у групи.





-Саопштавам назив наставне јединице и заједно долазимо до тога шта ћемо данас радити.
 -Слушају, уз моју помоћ одређују исходе и записују у свеску.

-Правимо часовник од картона и на тај начин усвајамо знања о мерењу времена.
 -Прате моја упутства, израђују часовник, именују делове и њихову намену, како путем часовнка меримо време.......

-Дајем лакше захтеве за приказивање времена на часовнику.
 -Они који су схватили показују и објашњавају , осталима, уколико им није јасно.

-Подсећање: Шта смо данас научили... да ли смо остварили исходе...
 -Износе своја мишљења, аргументују.

-Домаћи задатак: Увежбати читање времена са часовника.
- Питају уколико има нешто што није јасно..











среда, 6. мај 2020.

ШЕШИР ЗА ДЕСАНКУ





Једна од активности везаних за недељу посвећену Десанки Максимовић је и израда шешира за Десанку. Ученицима сам путем видео записа (из више делова) представила како веома лако и за кратко време могу да направе шешир. Израду шешира научила сам на обуци "У свету линија, облика и боја", који воде колегинице Снежа и Славица из Друштва учитеља Београда. Израда оваквих шешира је веома захвална јер пружа велико број могућности у изради облика шешира, материјала, украса који ће користити... За сада ћу поставити фотографије шешира који сам израдила приликом демонстрације, чим стигни први дечји радови ,биће фотографија... Потребно је време да набаве материјал.



Први део се налази на линку:



Други део се налази на линку:



Трећи део се налази на линку:






ЖЕНА КОЈА ЈЕ САМО ВОЛЕЛА

«Десанка Максимовић је песмама учинила да верујемо како она и није проговорила, ни као испод чекала, ни као ношена врећа речи, како нам деца проговарају, већ да је једноставно пропевала као самим Богом надарена.
Имала је божански дар песника и имала је људски дар да остане обична.
Таква је учинила да све око ње буде песма. Све обично, а није. А опет ни да се у највећој слави не понесе и не узвилени, него да остане као у народној песми српска девојка која не збија облаке и гледа преда се.»



недеља, 3. мај 2020.

ТРАВЕ ГОВОРЕ БАКИНИМ ЈЕЗИКОМ, Десанка Максимовић




Десанка Максимовић
„Детињство и оно што смо у њему доживели збиља је извор свих наших снага и инспирација. Лепоту којој смо се тада дивили не помрачи ниједна с којом се после сретамо. Мени ниједно море, ниједна равница не могу заменити брда, нити ми иједна река и њен хук могу помрачити лепоту горских потока и њихов жубор. Речима које смо у детињству научили најлакше се и најрадије изражавамо.“

Циљ: Упознати ученике са животом и делом Јосифа Панчића кроз причу Десанке Максимовић "Траве говоре бакиним гласом".
Међупредметна повезаност: Српски језик, Свет око нас, Ликовна култура, Математика.
Исходи
Ученик ће бити у стању да:
-чита и пише ћирилични текст;
-одреди главни догађај, време и место дешавања у прочитаном тексту;
-одреди редослед догађаја у тексту;
-уочи главне и споредне ликове и њихове  особине;
-изнесе своје мишљење о тексту;
-самостално пронађе податке о Десанки максимовић, Јосифу Панчићу, ботаници, биљкама;
-опише изглед биљака;
- наведи примере који показују значај биљака за животиње и човека;
-изрази одабраним материјалом и техникама замисли - Плакат "Траве говоре бакиним гласом";
-састави и реши текстуални задатак (тема биљке,...).

Неки од продуката теме: